تاریخ : چهارشنبه 1 شهریور 1391 | 04:50 ب.ظ | نویسنده : م.مهــرابی


وقوع زلزله مورخ 21/05/91 آذربایجان شرقی که منجر به فوت بسیاری از هموطنان عزیزمان گردید، اکثراً در مناطق روستایی كه غریب به اتفاق خانه ­ها فاقد سیستم­های مقاوم در برابر زلزله می­باشد رخ داده است. اما متأسفانه در این زلزله كه حتی كمتر از زلزله طراحی است، بسیاری از سازه­ هایی که ظاهراً با آیین ­نامه ­های موجود طراحی و اجرا شده ­اند نیز دچار خرابی­های قابل ملاحظه ­ای شده است.

در این مقاله قصد داریم  نگاهی گذرا به خسارات موجود درپروژه
228 واحدی مسکن مهر ورزقان و بحثهایی در خصوص کارفرمای این پروژه داشته باشیم.

اولین نکته ی جالب توجه و مورد انتقاد، آن است که کار فرمای این پروژه ی ناایمن و پروژه بازسازی مناطق زلزله زده هر دو به دست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد و این موضوع اعتراض عده ای از صاحب نظران را برانگیخته و بیان کرده اند که به چه دلیل مسئولین، سکان هدایت این بازسازی را به دست ارگانی سپرده اند که در همین حوادث اخیر مشخص گردیده است که وظایف خود را به طور شایسته انجام نداده و چه بسا نخواهد داد. البته نظر اینجانب دانشجو مهرابی مدیریت سایت "30vil30" بدین گونه می باشد که با توجه به اهمیت سرعت در ساخت و بازسازی منازل در نزدیکی فصل سرما و برای کوتاه کردن پروسه های اداری و تشکیلاتی لازم بوده است که سکان این عملیات به دست ارگانی قرار میگرفت که با تمام شرایط ومشکلات و کلیه موارد لازم در اجرای پروژه آشنایی داشته و حتی از تجربه شکست قبلی بهره گرفته و در صورت امکان از مهندسان با تعهد تر در ضمینه نظارت و از شرکتهای پیمانکاری خوش نام تر و با تجربه تر بهره گیرد. البته این نظریات با توجه به اطلاعات ما بوده و ممکن است شرایط دیگری وجود داشته باشد که بنده و دیگر منتقدین از آن باخبر نباشیم.


این پروژه در هنگام رخداد زلزله در مرحله نازک­کاری و با پیشرفت فیزیکی حدوداً 80% می باشد. مطابق مشاهدات صورت گرفته، ساختمان­های موجود در این مجموعه آسیب قابل ملاحظه­ای دیده­اند. سیستم لرزه بر این ساختمان­های اسکلت فلزی با مهاربندی هم­محور فولادی می­باشد. عمده خرابی ها در میان­قاب­های بلوک سیمانی آن­ها رخ داده است. علت اصلی این موضوع عدم جداسازی میان­قاب­ها از اسکلت سازه می­باشد. با توجه به اینکه در طراحی ساختمان­های رایج اثر میان­قاب­ها در مدل­سازی اعمال نمی­شود، لذا با اعمال نیروی زلزله و انتقال آنها به میان­قاب­ها باعث خرابی و فروریزش آنها میگردد. در ساختمان­های مورد بررسی نیز به ویژه در طبقات پایین که نیروی زلزله بیشتر است، این نیروها به میان­قاب­ها منتقل و با عنایت به اینکه میان­قاب­ها برای این نیرو طراحی نشده­اند؛ در داخل و خارج از صفحه قاب دچار خرابی­های گسترده­ای شده ­اند.


شكل2: خرابی داخل و خارج صفحه دیوارها


 شكل2: خرابی داخل و خارج صفحه دیوارها

فروریزش این دیوارها می­ توانست منجر به تلفاتی شود که خوشبختانه این ساختمان­ها هنوز به مرحله بهره ­برداری نرسیده بودند.

از جمله موارد قابل ملاحظه دیگر در این ساختمان­ها وضعیت بازشوهای موجود در این دیوارها می­باشد.

به دلیل عدم اتصال مناسب بازشوها با دیوارهای پیرامونی و نیز عدم اجرای صحیح تیر نعل درگاهی بالای بازشوها باعث جدا شدن آن­ها از دیوارهای اطراف شده است.

 شكل3: عدم اجرای صحیح بازشوها - الف)عدم مهار مناسب بازشوها
 

 شكل3: عدم اجرای صحیح بازشوها - ب)عدم اجرای مناسب نعل درگاه بالای بازشو

در نهایت راهکارهایی که می­بایستی در طراحی و اجرا در این ساختمان­ها برای جلوگیری از خرابی رعایت می­شد اجمالاً در ذیل بیان می­شود:

1- در صورتی که اثر میان­قاب­ها در طراحی در نظر گرفته شده است می­بایستی برای نیروهای وارده طراحی و به نحو مناسبی در هر دو حالت داخل و خارج صفحه­ مهارگردد و در صورتی که در طراحی در نظر گرفته نشده، می­بایستی به نحو مناسبی از قاب­های اطراف جدا گردد تا نیروهای زلزله بر روی آن اثر نکرده و در جهت خارج صفحه نیز با تمهیداتی مهار گردد.

2- لازم است ضوابط مربوط به بازشوها در دیوارهای مصالح بنایی اعم از طول، فاصله بازشوها از هم و از انتها ارائه شده توسط آیین­نامه 2800 در مورد میان­قاب­ها نیز رعایت شود. ضمناً در بازشوهایی که در کنار هم قرار دارند، بهتر است تیر نعل درگاهی به صورت سراسری در بالای هر دو بازشو اجرا گردد.

با تشکر از سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران


طبقه بندی: اخبارهای عمرانی، مدیریت عمران،


ali
دوشنبه 6 شهریور 1391 03:15 ق.ظ
عدم استفاده از تجربیات آدم های با سابقه فقط کار ما مردم جهان سوم است که همه جیز را سیا ه و سفید می بینیم .