تاریخ : جمعه 28 بهمن 1390 | 01:40 ب.ظ | نویسنده : دانشجـــــو حسامی

گرچه علم زلزله ‌شناسی هنوز قادر به پیش‌بینی زلزله نیست اما می توان با اقداماتی پیشگیرانه ، آثار ناخوشایند آن را كاهش داد.
مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله یكی از اقداماتی‌ است كه می‌تواند كمك بسیاری كند. اگرچه از سال 70 به بعد سازندگان موظف به رعایت آیین‌نامه 2800 شدند اما همچنان نا‌مقاوم بودن ساختمان‌ها در برابر این سانحه طبیعی از دغدغه‌های مردم به شمار میرود.

دكتر محمود فاطمی‌ عقدا،معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مقاومت ساختمان‌های موجود در برابر زلزله، اظهار كرد: با توجه به اینكه اجرای آیین‌نامه 2800 كه مربوط به مقاومت در برابر زلزله است از سال 70 اجرا شده است، اگر خوشبینانه نگاه كنیم نزدیك به 60 درصد از ساختمان‌ها در كل كشور در برابر زلزله آسیب پذیرند كه این میزان تقریبا 11 میلیون واحد مسكونی را در بر می‌گیرد.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: آسیب‌پذیری این واحدهای مسكونی با یكدیگر متفاوت است اما برخی از این ساختمان‌ها مانند واحدهای موجود در بافت‌های فرسوده به شدت آسیب‌پذیرند به‌گونه‌ای كه برخی 100 درصد تخریب می‌شوند اما آسیب‌پذیری برخی در حد 10 الی 20 درصد است كه خسارت جانی را وارد نمی‌كنند.

فاطمی عقدا در ادامه در پاسخ به این سوال كه آیا می‌توان اعلام كرد كه واحدهای مسكن مهر در برابر زلزله مقاوم هستند؟ گفت: انتظار ما این است كه این واحدها از نظر سازه‌ای مقاوم و طبق استاندارد ساخته شده باشند البته ممكن است دیوارهای آجری و یا سفالی ریزش داشته باشند كه این امری پذیرفته شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ‌اگر بخواهیم ساختمان‌ها را به گونه‌ای بسازیم كه كاملا در برابر زلزله مقاوم باشند هزینه‌ها بسیار بالا می‌رود كه عملا صرفه اقتصادی ندارد.

رییس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن با بیان این‌كه ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها و اتاق مدیریت بحران استان‌ها طراحی ویژه شده‌اند و در مقابل زلزله‌ دچار كوچك‌ترین آسیب نمی‌شوند، تصریح كرد: در كل دنیا و كشورهای لرزه‌خیز مثل ژاپن ساختمان‌ها را برابر انتظاری كه دارند طراحی می‌كنند كه به آن سطح عملكرد می‌گویند.

وی افزود: در سطح عملكردی ویژه حفظ كامل ساختمان و سرویس دهی بی وقفه در نظر گرفته می‌شود؛ ساختمان‌هایی مانند مترو، بیمارستان‌ها‌ و فرودگاه‌ها نباید ارتعاش را حس كنند بنابراین متناسب با سطح عملكرد برای مقاومت آنها هزینه می‌شود.

رییس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن ادامه داد: خسارت به ساختمان را می‌پذیریم حتی اگر منجر به تخریب و نوسازی شود، اما ساختمان نباید به طور كامل ریزش كرده و خسارات جانی را در پی داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی هزینه واحدهای مسكونی با این ویژگی را حداقل بیش از یك میلیون فقط برای ساخت اعلام و تصریح كرد: هر 10 سال یكبار یك زلزله بزرگ در گستره كشور داریم و اگر بخواهیم ساختمان‌های كشور را به طور كامل مقاوم كنیم به صرفه نیست و هیچ كشوری در هیچ جای نیز دنیا چنین كاری نمی‌كند اما می‌توان با رعایت مقررات و استانداردها، ساختمان‌هایی مقاوم ساخت كه آسیب‌پذیریشان در حد ترك خوردن یا ریزش یك تیغه باشد.

فاطمی عقدا گفت: باید میزان آسیب‌پذیری ساختمان‌ها مشخص شود و سپس مقاوم‌سازی صورت بگیرد.طبقه بندی: اخبارهای عمرانی، زمین شناسی،


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.